Pracownie ŚDS

Opublikowano 2016-05-10

Gdzie Domownicy spędzają czas i co tam ciekawego porabiają ?

1. Pracownia plastyczno-krawiecka

Podczas zajęć plastycznych uczestnicy rozwijają sprawność manualną, wyobraźnię i kreatywność. Uczą się spędzania czasu wolnego w sposób twórczy. W efekcie powstają m. in. rysunki, obrazy na szkle, kartki okolicznościowe, kompozycje przestrzenne itp. 

Zajęcia krawieckie prowadzone są regularnie w ŚDS-ie. Uczestnicy uczą się praktycznych umiejętności krawieckich tj. przyszycie guzika, zszycie rozprutego ubrania, drobnych przeróbek itp. W pracowni znajdują się maszyny do szycia, dzięki którym wykonywane są ściereczki, woreczki, fartuchy, poszewki itp. W trakcie zajęć krawieckich wykonujemy również upominki okolicznościowe np. serduszka, korale, elementy do pocztówek. Niektóre osoby utrwalają umiejętności robienia na drutach czy szydełku. Przygotowywane są kostiumy do przedstawień, ozdoby świąteczne, dekorowanie pomieszczeń. Prowadzone zajęcia mają na celu: pobudzanie wyobraźni przy tworzeniu prac różnorodnymi technikami, ćwiczenia manualne rąk, dbanie o porządek, czystość i estetykę przy wykonywaniu prac oraz w swoim otoczeniu

 
 

 

 

2. Pracownia teatralno-muzyczna

Organizowane w pracowni zajęcia mają na celu rozwijanie zdolności muzycznych, a także motywowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz do inspiracji twórczej. Podczas zajęć uczestnicy uczą się śpiewu, grają na instrumentach muzycznych, biorą udział w zabawach ruchowych oraz tańczą. W naszej placówce działa zespół muzyczny „Dźwięki Tęczy”, który występuje podczas różnych imprez domowych i zewnętrznych oraz na przeglądach organizowanych przez inne Środowiskowe Domy Samopomocy. Organizowane są również tematyczne konkursy muzyczne. Podczas zajęć uczestnicy przygotowują się do występów konkursowych.

Zajęcia teatralne, sprzyjają rozwijaniu kreatywności, kształtowaniu twórczej osobowości poprzez zabawę, taniec, śpiew, recytację, mimikę oraz uwrażliwiają na sztukę. Uczestnicy ćwiczą pamięć, uwagę, wymowę, rozwijają słownictwo. Podczas zajęć przygotowywane są małe formy teatralne, które są przedstawiane podczas uroczystości domowych w placówce (Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn, Dzień Matki, Święto Odzyskania Niepodległości, Jasełka). Zajęcia teatralne uczą również kulturalnego spędzania czasu wolnego.

 
 

 

3. Pracownia komputerowa

W pracowni komputerowej prowadzone są zajęcia za pomocą różnych metod i form pracy. Dostosowane są indywidualnie do każdego uczestnika w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz umiejętności pisania i czytania. Uczestnicy uczą się praktycznej obsługi komputera, poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy, a także korzystają ze sprzętów takich jak drukarka, skaner, ksero. Pracownia wyposażona jest w 3 stanowiska komputerowe oraz stałe łącze internetowe, które umożliwia swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju informacji oraz rozwijanie zainteresowań korzystając z wyszukiwarek internetowych.

 

 

4. Pracownia kulinarna

Celem treningu jest:

  • Nauka /doskonalenie i utrwalanie umiejętności mycia naczyń i utrzymania porządku w kuchni i stołówce.

  • Nauka/doskonalenie i utrwalanie posługiwania się sprzętem AGD Nauka zasad zdrowego odżywia

  • Nauka/ doskonalenie i utrwalanie umiejętności codziennego przyrządzania nieskomplikowanych dań: zupy, kanapek, sałatek, surówek, ciasta, deseru.

  • Nauka /doskonalenie i utrwalanie sporządzania listy zakupów.

  • Nauka /doskonalenie i utrwalanie sporządzania menu.

  • Nauka /doskonalenie i utrwalanie umiejętności robienia zakupów w sklepie.

Uczestnicy poprzez ten trening uczą się większej samodzielności i zaradności życiowej. Wykonują czynności dostosowane do ich możliwości psychofizycznych od prostego wycierania stolika, umycia kubka, samodzielnego wykonania herbaty, kanapki, deseru czy dania obiadowego. Uczą się estetycznego nakrycia stołu, dekoracji stołu, układania nakrycia stołu oraz kulturalnego spożywania posiłku. Zajęcia cieszą się popularnością u uczestników i dają im dużo satysfakcji.

 
 

 


5. Pracownia sportowo - rehabilitacyjna oferuje indywidualną rehabilitację ruchową oraz zajęcia sportowe.

Pracownia wyposażona jest w przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne, rowerki stacjonarne, stół do ćwiczeń manualnych, atlas, drabinki, stół do tenisa, piłkarzyki, piłki lekarskie, fotel do masażu, materace itp.
Prowadzone zajęcia mają na celu usprawniane indywidualnych dysfunkcji układu ruchu, poprawę sprawności i wydolności organizmu, korekcję wad postawy, przygotowywanie i udział w zawodach sportowych. 

6. Pracownia stolarsko-techniczna

W swojej działalności pracownia w głównej mierze ma na celu:

- poprawę zdolności manualnych domowników;

- naukę pracy w grupie, pomoc innym;

- rozwijanie zainteresowań domowników;

- zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie BHP podczas zajęć i w życiu codziennym.

Podopieczni uczestnicząc w zajęciach są zapoznawani z rodzajami drzew i ich zastosowaniem, dokonują podstawowych pomiarów, poznają proste narzędzia stolarskie i zasady posługiwania się nimi, wykonują półki, karmniki, ozdoby okolicznościowe itp.

Każdy z uczestników zajęć ma również okazję wykonywać prace przydatne w życiu codziennym w postaci drobnych napraw min. sklejanie, przykręcanie, przybijanie, wiercenie.

   

 

W ramach funkcjonowania placówki prowadzone są zajęcia rewalidacyjne, mają na celu nabycie nowych umiejętności w zakresie funkcjonowania poznawczego i społecznego. Ponadto utrwalane są nabyte już sprawności takie jak: pisanie, czytanie i liczenie. Dzięki treningom samoobsługi i zaradności życiowej, higienicznym, prowadzenia rozmowy i spędzania czasu wolnego uczestnicy ŚDS zdobywają umiejętności niezbędne do codziennego funkcjonowania. Domownicy korzystają również z indywidualnej i grupowej terapii psychologicznej oraz z Sali Doświadczania Świata.


 

Podziel się