Widząc na ulicy osoby np. ubrane niestosownie do pory roku, siedzące lub leżące na ławkach w parkach, czy na przystankach autobusowych, poinformujmy niezwłocznie o każdej takiej sytuacji właściwe służby. Zgłoszenia przyjmują:
- Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,
- Policja pod numerem tel. 997.
Całodobowo działa też alarmowy numer 112.
Niezwykle ważne w tym czasie jest również stałe monitorowanie środowisk i miejsc, nie nadających się do zamieszkania, przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek. Istotna jest również właściwa koordynacja działań pozwalająca reagować wszystkim, którym los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny.
Stąd też apeluję do pracowników socjalnych, straży miejskiej i policji, by docierać z informacją i pomocą do wszystkich samotnych, schorowanych i z różnych przyczyn pozbawionych dachu nad głową osób, które w okresie zimy potrzebują szczególnego wsparcia.
Szczególnie istotną rolę w koordynacji działań, zabezpieczających ludzi bezdomnych przed negatywnymi skutkami zimy, pełnią Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. Są one zobowiązane do wskazywania miejsc w stosownych palcówkach tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie, dzięki którym osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej, opiekuńczej i medycznej na terenie całego województwa.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Elżbieta Rafalska